
Znaki, że pijesz za mało wody
▫️Masz nieświeży oddech
Według dentystów i bakteriologów przyczyną nieświeżego oddechu może być również odwodnienie. Jeśli pijesz mało wody, produkcja śliny spada, co powoduje szybszy rozwój bakterii w jamie ustnej. Zalecają wypijanie kilku szklanek wody między posiłkami – w ten sposób wypłuczesz resztki jedzenia i utrzymasz odpowiednią ilość śliny w ustach.
▫️Cały czas masz ochotę na jedzenie
Czasami mylimy sygnał organizmu o braku wody z uczuciem głodu. Jeśli zwykle pijesz w trakcie posiłków, odruch warunkowy może Cię skłaniać do jedzenia. Dlatego przed jedzeniem wypij szklankę wody – całkiem możliwe, że potem nie będziesz miał ochoty na jedzenie.
▫️Masz trudności z koncentracją
Czy masz trudności z wykonywaniem prostych zadań i zostajesz w pracy po godzinach, bo nie możesz niczego zrobić? Możliwe, że jesteś odwodniony. Jak już pisaliśmy, brak wody może zmniejszyć przepływ krwi do mózgu, powodując, że nie otrzyma on wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych. Staraj się wypijać szklankę wody co półtorej godziny, aby uniknąć stresu i zmęczenia.
▫️ Masz niski poziom energii
Niedobór wody może również powodować zmęczenie i senność. Jeśli nie wysypiasz się od kilku dni, prawdopodobnie pijesz za mało wody. Skurcze występujące podczas ćwiczeń również mogą być powodem do niepokoju — jeśli mięśnie nie otrzymują wystarczającej ilości natlenionej krwi, kurczą się mimowolnie.
▫️ Cierpisz na zaparcia.
Jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody, mogą wystąpić problemy trawienne. Woda nie tylko pomaga dostarczać tlen do mózgu, ale także nawilża jelita. Bez odpowiedniej ilości płynów organizm nie jest w stanie prawidłowo trawić pokarmu, co może prowadzić do zaparć, a w najgorszym przypadku do powstania kamieni nerkowych i żółciowych.